Saimaannorpan suojelusta ja kalastusrajoituksista kuullaan alueen väestöä ja toimijoita. Tätä tarkoitusta varten on Etelä-Savon maakuntaliitossa tehty nettikysely, joka on avattu 8.9.2015. Kaikki kiinnostuneet voivat käydä vastaamaan kyselyyn osoitteessa:www.esavo.fi/norppa. Kyselyyn voi vastata 18.10 saakka.
Maa-ja metsätalousministeriö on asettanut laajapohjaisen Saimaannorppa ja kalastus seurantaryhmän, jonka tehtävänä on arvioida tehtyjen kalastuksen rajoitustoimenpiteiden, mm. keväisen verkkokalastuskiellon ja eräiden pyydystyyppikieltojen, vaikutuksia saimaannorpan suojelutavoitteiden toteutumiseen. Työryhmä tekee esityksensä toimenpiteistä marraskuussa. Hallitusohjelman mukaan varmistetaan saimaannorpan suojelu yhdessä paikallisen väestön ja tahojen kanssa. Ennen esityksen tekemistä työryhmä haluaa kuulla Saimaan alueen asukkaita. Kuuleminen toteutetaan nettikyselyn avulla. Kyselyn toteuttaa Etelä-Savon maakuntaliitto ja se löytyy osoitteesta: www.esavo.fi/norppa. Kyselyyn voivat vastata kaikki halukkaat.
Kyselyn lisäksi Etelä-Savossa järjestetään kaksi yleisötilaisuutta, joissa kerrotaan norpansuojelusta, kalastuksesta sekä keinoista niiden yhteensovittamiseksi. Yleisötilaisuudet ovat 13.10.2015 klo 17.00 Puumalan kunnantalolla sekä 14.10.2015 klo 17.00 Savonlinnan Paviljongissa. Yleisötilaisuuksissa on mahdollisuus myös täyttää kyselykaavake paperisena.
Lisätietoja kyselystä antavat ympäristöpäällikkö Sanna Poutamo, puh. 040 724 9618 ja maakuntajohtaja Pentti Mäkinen, puh. 050 500 2584.
Lisätietoja Saimaannorppa ja kalastus seuranta ryhmästä antaa työryhmän puheenjohtaja Eija Kirjavainen maa- ja metsätalousministeriöstä.