Eläkkeensaajien Keskusliitto EKL ry: KALASTONHOITOMAKSUN ULOTTAMINEN YLI 65 –VUOTIAISIIN KANSALAISIIMME ON KÄSITTÄMÄTÖN

Kohot nettiin

Maa- ja metsätalousministeriö lähetti tänään (4.12.2013) lausunnoille esityksen uudesta kalastuslaista. Lain myötä ollaan kalastuksenhoitomaksua ja läänikohtaista viehekalastusmaksua yhdistämässä kalastonhoitomaksuksi, jonka maksavat kaikki täysi-ikäiset kalastajat, jotka harjoittavat muuta kuin ongintaa ja pilkintää. Kalastonhoitomaksuvelvollisuutta ehdotetaan siis laajennettavaksi koskemaan myös 65 -vuotta täyttäneitä kansalaisiamme. Maksun suuruus olisi 35 euroa/vuosi ja kalastuslain mukainen määrärahakertymä kasvaisi ehdotetun lain avulla noin 2–3 miljoonaa euroa vuodessa suhteessa voimassa olevaan lakiin.

–        Kalastonhoitomaksun ulottaminen yli 65 -vuotiaisiin kansalaisiimme sotii suuresti vastoin yleisesti hyväksyttyä ajatusta, että mielekäs harrastustoiminta ja arkiliikunta pitävät yllä ikäihmisten ruumiillista ja henkistä hyvinvointia. Esitys on myös totaalisen ristiriidassa Kataisen hallituksen hallitusohjelman kanssa, jonka mukaan maksuttomia yleiskalastusoikeuksia tulisi laajentaa eikä supistaa, sanoo Eläkkeensaajien Keskusliitto EKL ry:n toiminnanjohtaja Timo Kokko

Kalastusharrastus ja sen edistäminen toimii osaltaan suurena syrjäytymisen ehkäisijänä ikäihmisten keskuudessa eikä sille pidä asettaa esteitä uusien maksujen muodossa. Uusi 35 euron maksu yli 65 -vuotiaille tulee heijastusvaikutuksineen, esimerkiksi ikäihmisten liikunnan vähenemisen ja henkisen hyvinvoinnin huonontumisen kautta, taatusti yhteiskunnallemme huomattavan paljon kalliimmaksi kuin mitä tuo laskettu määrärahakertymän kasvu.

–        Maa- ja metsätalousministeriö ei ottanut Eläkeläisliittojen etujärjestö EETU ry:n, aiemmin lakia valmistelleen työryhmän mietinnöstä, antamaa lausuntoa kuuleviin korviinsa. Vetoankin maan hallitukseen ja eduskuntaan, että ne toimisivat asiassa toisin ja torppaisivat tämän käsittämättömän lakiesityksen. Maamme ikäihmisten on voitava jatkaa kalastusharrastustaan nykykäytännön mukaisesti, jatkoi toiminnanjohtaja Kokko.