Australiassa kadonnut Eeva Dorendahl. Kuva: NSW POLICE
Nelivuotias suomalaistyttö on ollut lauantaista lähtien kateissa.
Australian itärannikolla on käynnissä suuret etsinnät Pottsvillessa. Viranomaiset ja vapaaehtoiset etsivät 4-vuotiasta Eeva Dörendahlia. Lukuisten australialaisviestimien mukaan Eeva on suomalainen.
Tyttö nähtiin viimeksi lauantaina, kun hän lähti isoäitinsä asunnosta isänsä Greg Hutchingsin kanssa.
Isän oli tarkoitus palauttaa lapsi äidille Michelle Dörendahlille. Vanhemmilla on yhteishuoltajuus lapsesta.
4-vuotiasta tyttöä ja 35-vuotiasta isää ei ole nähty lauantain jälkeen. Poliisin mukaan heistä ei ole minkäänlaista vahvistettua havaintoa.
– Tyttöä ei ole vieläkään löydetty, etsinnät ovat käynnissä, paikallisesta poliisista kerrottiin.
Poliisi on huolissaan tytön terveydestä. Poliisi pyytää isää ottamaan yhteyttä viranomaisiin.
Poliisi on jatkanut tänäänkin tytön ja isän etsintöjä. Poliisin mukaan se on saanut paljon yleisövihjeitä.
Australialaisten lehtitietojen mukaan vanhemmat käyvät lapsesta huoltajuuskiistaa.
Lehtien mukaan isän sukulaiset kertovat 35-vuotiaan isän olevan huolissaan siitä, että äiti aikoo viedä tyttären kotimaahansa Suomeen. Isä oli löytänyt lehtitietojen mukaan tyttäreltä suomalaisen passin.
Äiti vakuuttaa lehdissä, ettei hänellä ole aikomusta lähteä Australiasta.
