Kuvaoikeudet: UNHCR
Syyrian pakolaiset pyrkivät yhä suuremmin joukoin länsimaihin. YK:n pakolaisjärjestö pyytää länsimaita myöntämään pakolaisille turvapaikkoja.
YK:n pakolaisjärjestö UNHCR on huolissaan Syyrian valtavasta pakolaismäärästä. Järjestö vetoaa EU-alueeseen ja muihin maihin, jotta pakolaisille myönnettäisiin oleskelulupia.
Syyriasta lähtee päivittäin noin 4 000 pakolaista. Syyrian naapurimaissa on arviolta noin 2,2 miljoonaa syyrialaispakolaista ja yhä suurempi osa heistä pyrkii jatkamaan matkaa muualle.
Elokuun aikana yksin Italiaan saapui 6 233 pakolaista Syyriasta ja Palestiinan alueelta yhteensä 63 laivalla. Tätä voi verrata esimerkiksi vuoteen 2012, jolloin koko vuoden aikana Italiaan tuli vain 350 pakolaista.
UNHCR kiinnittää tiedotteessaan huomiota siihen, että pakolaisten kasvava määrä nostaa huolta heidän turvallisuudestaan samalla kun heihin kohdistuvat väkivallanteot, uhkaukset pidätykset ja maastakarkotukset lisääntyvät. Pakolaisten tekemät laivamatkat ovat vaarallisia ja usein maksavat pakolaisille paljon rahaa.
YK-järjestö esittää, että länsimaat antaisivat humanitaarisista syistä oleskelulupia 30 000 Syyrian pakolaiselle ensi vuoden aikana.
