catherine_ashton

Euroopan unionin ulkoministeri Catherine Ashton

EU:n ulkoministerit päättivät keskiviikkona keskeyttää aseiden ja sotilastarvikkeiden myynnin Egyptille. EU-maat pohtivat myös taloudellisen avun leikkaamista, kertoi unionin ulkoministeri Catherine Ashton.

– Tarkastelemme Egyptin tukemista uudelleen, mutta apu sitä kaikkein eniten tarvitseville jatkuu. Kaikki jäsenmaat haluavat jatkaa Egyptin kansan tukemista, Ashton sanoi Brysselissä.

EU tuomitsee väkivallan käytön ja pitää Egyptin armeijan otteita suhteettoman kovina. Viimeaikaisissa väkivaltaisuuksissa on kuollut lähes 900 ihmistä. Ulkoministerit vetosivat kaikkiin osapuoliin, jotta verenvuodatus loppuisi ja kriisiin haettaisiin poliittista ratkaisua.

Suomea kokouksessa edusti ulkoministeri Erkki Tuomioja (sd.). Tuomiojan mukaan EU haluaa säilyttää yhteyden Egyptin hallitukseen viime aikojen väkivaltaisista tapahtumista huolimatta.

Hän arvioi, että välittömät vaikutusmahdollisuudet Egyptin hallituksen toimiin ovat vähäiset. Pidemmällä aikavälillä mahdollisuus avun ja muiden taloudellisten suhteiden uudelleenarviointiin on kuitenkin käytettävissä oleva keino, Tuomioja sanoo.