Verkkokauppa.com järjestää ensimmäiset KAMERA-messut 15.6. – 16.6.2013 Jätkäsaaren megamyymälässä. Messujen lavalla nähdään esityksiä kuvauksesta, televisiotuotannosta sekä uutuuslaitteiden esittelyitä. Paikalla on myös kuvauksen ammattilaisia neuvomassa kameroiden saloista.
Verkkokauppa.comin lippulaivamyymälässä Jätkäsaaressa järjestetään ensimmäiset KAMERA-messut. Kaksipäiväisen tapahtuman aikana KAMERA-messujen lavalla pidetään esityksiä urheilukuvauksesta, katu- ja salamakuvauksesta, televisiotuotannosta sekä esitellään kuvauksen uutuuslaitteita. Sään salliessa Jätkäsaaren näköalatasanteella pääsee testaamaan pitkiä Canon-teleobjektiiveja upeissa merimaisemissa. KAMERA-messuilla on näytteilleasettajina mm. Canon, Sony, Olympus, Apple, Nikon ja monia muita tunnettuja merkkejä kuvaamisen maailmasta. Viikonlopun aikana nähdään useita tarjouksia ja miltei kaikkiin kameroihin myönnetään 3 vuoden takuu. KAMERA-messuista ja viikonlopun ohjelmasta voi lukea lisää osoitteessa www.verkkokauppa.com/kameramessut.
Tapahtuma on kaikille ilmainen.
Enemmän kuin myyntitapahtuma
Jätkäsaaren myymälässä useilla valmistajilla on esillä laaja valikoima tuotteita omissa Shop-in-shop-osastoissaan. Myymälässä on esillä yli 24 000 ja tilattavissa yli 53 000 tuotetta.
”Halusimme pitää KAMERA-messut omassa megamyymälässämme Jätkäsaaressa, koska se tarjoaa erinomaiset puitteet ja on vähintään yhtä innostava ja houkutteleva ympäristö, kuin varta vasten järjestetty tapahtuma esimerkiksi messuhallissa. Myymälän valikoimat sekä esittelypisteet ovat ensiluokkaiset ja soveltuvat messukäyttöön sellaisenaan ilman kalliita messurakennelmia. Messuilla on tarkoitus kertoa kuvaamisen tekniikoista ja laitteista perinteistä myyntitapahtumaa monipuolisemmin. Lisäksi paikanpäällä on Suomen ammattitaitoisimpia kuvaajia ja valokuvauskouluttajia kertomassa kuvaamisesta messuvieraille”, kertoo myyntijohtaja Markus Pätilä Verkkokauppa.comista.
”Messuilla on koulutuksia, tuote-esittelyitä ja tietysti myös erinomaisia messutarjouksia. Kaikki merkittävät laitevalmistajat ovat lähteneet messuprojektiin innolla mukaan ja ovat olleet sitä mieltä, että laadukas ja hyvin palveleva myymäläympäristö on mitä parhain paikka messujen järjestämiseen. Kamera-osaston henkilökuntamme on erittäin ammattitaitoista, ja messujen aikana esimerkiksi Canon-osastolla voi keskustella valokuvakouluttaja Tiina Puputin kanssa muotokuvauksesta ja hankkia hänen aihetta käsittelevä Valo ja valaisu -kirja, ja Sony-osastolla voi tavata Suomen euroviisuedustaja Krista Siegfriedsin. Muita esiintyjiä ja osastoilla tavattavia ammattilaisia ovat mm. Pekka Potka, Kari Kuukka, Matti Sulanto ja Ville Lahtinen. Lisäväriä on tuomassa myös Arman Alizad, joka kertoo tulevan syksyn televisioprojektistaan Arman ja viimeinen ristiretki”, kertoo ostopäällikkö Ari Sistonen Verkkokauppa.comista.
