Belgian Ingmar De Vos Kansainvälisen Ratsastajainliiton puheenjohtajaksi

New FEI President Ingmar De Vos-14December2014

Belgialainen Ingmar De Vos valittiin sunnuntaina Kansainvälisen Ratsastajainliiton, Fédération Equestre Internationale (FEI), puheenjohtajaksi ylivoimaisella enemmistöllä. Hän sai vaaleissa ensimmäisellä äänestyskierroksella 98 ääntä mahdollista 131:stä, jolloin hänet valittiin tehtävään suoraan. Vaalit pidettiin FEIn n yleiskokouksen yhteydessä Bakussa Azerbaidzhanissa. De Vos, 51, on toiminut FEIn pääsihteerinä toukokuusta 2011.

Nyt väistyvä puheenjohtaja, HKK Prinsessa Haya, oli tyytyväinen valintaan ja hän antoi De Vosille tukensa vaalissa.

– Kunnioitan todella saamaani valtavaa tukea ja haluan kiittää kaikkia saamastani luottamuksesta sydämeni pohjasta. Vaalit ovat aina vaikeita, koska ne hieman hajottavat perhettä, mutta voin taata, että aion olla puheenjohtaja kaikille, palvelen yhteisömme jokaista jäsentä ja työskentelen lujasti yhtenäisyytemme säilyttämiseksi, De Vos sanoi valinnan jälkeen.

Suomen Ratsastajainliiton edustajat puheenjohtaja Jukka-Pekka Leskinen ja pääsihteeri Fred Sundwall asettuivat valinnassa myös De Vosin taakse.

– Ingmar de Vos on hyvä valinta, hän jatkaa Prinsessa Hayan viitoittamaa FEIn uudistamistyötä, jossa solidaarisuusohjelma on yksi tärkeimmistä asioista. Ohjelman kautta FEI tukee ratsastusurheilun kehittämistä ratsastuksen pienissä maissa. Suomen Ratsastajainliiton väistyvä puheenjohtaja JP Leskinen on mukana solidaarisuuskomiteassa ja myös Prinsessa Haya jatkaa sen jäsenenä, Sundwall toteaa.

– FEIn ja de Vosin merkittävimmät haasteet tulevina vuosina ovat ratsastuksen kilpailumuotojen uudistaminen Kansainvälisen olympiakomitean Agenda 2020:n mukaisesti, jotta ratsastuksen paikka olympialajina varmistetaan jatkossakin, Sundwall näkee.

De Vos tarttuu puheenjohtajaan tehtävään heti yleiskokouksen päättyessä. Sääntöjen mukaan hänet voidaan valita uudelleen enintään kolmeksi perättäiseksi toimikaudeksi. De Vos eroaa välittömästi FEIn pääsihteerin virasta ja hänen sijaansa nimetään väliaikainen pääsihteeri, kunnes tehtävään on valittu pysyvä vaihtoehto.

Muut ehdokkaat puheenjohtajaksi olivat Ranskan Pierre Durand, Sveitsin Pierre Genecand, Ison-Britannian John McEwen ja Tanskan Ulf Helgstrand. Helgstrand vetäytyi ehdokkuudestaan ennen äänestystä, ja kuudes ehdokas, Espanjan Javier Revuelta del Peral, vetäytyi vaaliprosessista marraskuussa.

FEIn yleiskokouksen 2014 puheenjohtajavaalien äänet
Ingmar De Vos (BEL) 98

Pierre Durand (FRA) 21

Pierre Genecand (SUI) 6

John McEwen (GBR) 6

Vaalissa käytettiin 131 ääntä. Paikalla oli 91 kansallisten ratsastajainliittojen edustajaa ja 40 liittoa osallistui äänestykseen valtakirjalla.

FEIn tiedote: http://www.fei.org/news/belgium%E2%80%99s-ingmar-de-vos-elected-fei-president