Esteratsastuksen SM-kilpailuissa perjantaina johtoon noussut Janakkalan Sanna Backlund piti kärkisijan edelleen lauantain toisessa osakilpailussa Ypäjällä. Wiseguy selvitti 145 cm:n radan vaivattoman oloisesti, mutta sai harmillisen pudotuksen aivan viimeisellä esteellä. Luokassa suoritus riitti toiseen sijaan. Puomi jäi kismittämään ratsastajaa.

– Hevonen hyppäsi tänään hienosti ja radalla oli tosi hyvä fiilis. Eilen se ylihyppäsi ja jäi vähän killumaan ilmaan, nyt se veti niin hyvin, että olisi pitänyt jättää loppuradasta paine vähemmälle ja luottaa enemmän hevoseen. Hevoseen olen todella tyytyväinen.

Backlundilla on hallussaan SM-kultaa vuodelta 2013.

– Mitaleita ei jaettu vielä tänään, sekä Hanna (Tardiveau), Ville (Kulkas) ja Joonas (Oranta) ovat kaikki alle pudotuksen päässä minusta. Olisin halunnut kyllä saada vähän välimatkaa, olla tänään puhdas ja muille olisi kyllä saanut tulla virheitä, Backlund virnistää matkalla palkintojenjakoon.

Kilpailu ratkeaa sunnuntaina kahdella kierroksella. Kukin ratsastaja voi lähteä tavoittelemaan mitalia vain yhdellä ratsulla. Sunnuntaista on tulossa jännittävä, sillä kärkikolmikon erot mahtuvat yhden pudotuksen eli neljän virhepisteen sisään.

Toisen osakilpailun voitti vain yhden aikavirhepisteen saanut Hyvinkään Ville Kulkas ratsullaan Calimbar nousten kokonaiskilpailussa kolmanneksi. Oulun Hanna Tardiveau otti kolmannen sijan Wetrichtalla ja SM-pisteissä viidennen sijan. Toisella ratsullaan Prinz Clintuksella hän on kahden hyvän osakisan jälkeen kiinni hopeassa.

– Tällä hetkellä todennäköisesti valintani on Prinssi, mutta en ole ilmoittanut sitä vielä kansliaan. SM-kilpailun paine tuntui tänään vähän suorituksissa, mutta kilpailu on vasta puolessa ja kaikki vielä mahdollista, Tardiveau pohtii.

Hallitsevat Suomen mestarit, Janna Jensen ja Calbay Somerolta, olivat toisina ensimmäisen osuuden jälkeen. Epäonneksi ruunalta irtosi etukenkä kesken verryttelyn kuten perjantainakin. Ratsukko teki erittäin lyhyen valmistautumisen jälkeen sujuvaa työtä, mutta sai tililleen kaksi puomia ja on nyt kuudentena 4,89 pisteen erolla Backlundiin.

Nuorten kisan kärki vaihtui

Kirkkonummelainen Emma Tallberg nousi lauantaina kolmannelta sijalta nuorten SM-kisan johtoon. Dolce Vita Crosby hyppäsi radan pudotuksitta ottaen yhden aikavirheen. Seinäjoen Joni Koivusalo ratsasti osakilpailun luokkavoittoon Renessinillä nousten sen kanssa kokonaiskilpailussa toiseksi. Perjantain jälkeen Koivusalo johti kisaa Zorlandolla, mutta sai sillä kaksi pudotusta. Ratsukko on nyt kolmantena.  Osakilpailuluokan kolmas oli Oulun Jenna Eeronheimo, jonka Still-Hof Merbau otti radalla vain yhden aikavirheen.

– Olin eilen viisi sekuntia hitaampi kuin Joni. Tänään teimme puhtaan radan, mutta aikaa paloi virhepisteen verran, kertoi ensimmäistä vuottaan nuorissa kisaava Emma Tallberg.

– Hevonen oli freesi ja yritteliäs, huomenna täytyy vain pitää pää kylmänä. Eilinen kärki keräsi paljon virheitä, sama voi tapahtua minulle huomenna. Kisaan itseäni vastaan, ei auta miettiä liikaa muiden pisteitä. Fokus pitää säilyttää.

– Hevonen on ollut minulla 2,5 vuotta. Se nosti minut Suomen junioreista kansainväliselle nuorten tasolle. Olin viime vuonna Euroopassa jonkin aikaa, ja nyt olen maaliskuusta lähtien kisannut Ranskassa, Tanskassa ja Saksassa. Se on antanut itsevarmuutta ja rutiinia isoilta radoilta. Ilman sitä en olisi tässä pisteessä.

Koivusalolle tilanne on kutkuttava.

– Näin se sitten kääntyi. Zorlando ei ollut tänään niin varovainen ja Renessin oli todella hyvä. Täytyy tällä kertaa sittenkin vielä miettiä ja harkita Renessinin ottamista viimeiseen osakilpailuun, ratsastaja tuumasi.

Tamminen, Nyman ja Bremer ponien ja lapsiratsastajien kärjessä

Isojen ponien kärjessä jatkavat Hyvinkään Krista Tamminen ja FBI Kassarist, jotka selvittivät radan lauantaina puhtaasti. Väliaikatuloksena on kolme virhepistettä. Kaarinan Jenny Aarnio-Wihuri otti Florianilla yhden pudotuksen ja jatkaa ryhmän kakkosena väliaikatuloksella 4,5. Kolmannelta sijalta viimeiseen osakilpailuun starttaa Tuomarinkylän ratsukko Henna Maula – Apollon V (7,5).

Pikkuponien johdossa on edelleen 0,5 virhepisteellä Lohjan Aida Nyman, jonka Hannelore II hyppäsi osakilpailun virheittä. Puhtaasti radan suorittivat myös toisena olevat Sofia Soilu ja Pin Rock’s Hustle And Bustle sekä kolmannella sijalla oleva ratsukko Jasmin Kallio – Snowflake Cool Riders.  Soilun rasitteena on 1 ja Kallion 4 virhepistettä perjantailta.

Lapsiratsastajien kisaa johtaa Janakkalan Teresita Bremer Abalialla (1,0). Kakkossijalla ovat Nummelan Melina Vliek ja Vincent (1,5), ja kolmansina Huittisten Petra Mattila ja Guinevere (3,5).

****************

JUNIOREIDEN OSAKILPAILU PÄÄTTYY noin klo 17.30, tulokset päivitetään Hevosopiston nettisivuille ja ne löytyvät osoitteesta http://online.equipe.com/fi/competitions/13746

TELEVISIOINTI TV2 su klo 18 – 19!

Yle Urheilu televisioi SM-kilpailujen huippuhetket ja ratkaisunpaikat sunnuntaina 2.8. klo 18 – 19 kanavalla TV2. Selostus Markus Backlund, ohjaus Tapani Parm.

Varmistathan sunnuntain aamupäivän aikataulut osoitteesta http://online.equipe.com/fi/competitions/13746 

ESTERATSASTUKSEN SM, VÄLIAIKATULOKSET (virhepisteet kahden osakilpailun jälkeen)

Senioreiden SM, väliaikatulos kahden osakilpailun jälkeen

1) Sanna Backlund – Wiseguy Janakkala 0,00 + 4 = 4,00, 2) Hanna Tardiveau – Prinz Clintus Oulu 1,30 + 4 = 5,30, 3) Ville Kulkas – Calimbar Hyvinkää 5,51 + 1 =6,51

4) Joonas Oranta – Calazio Salo 2,26 + 5 = 7,26, 5) Hanna Tardiveau – Wetrichta Oulu 3,41 + 4 = 7,41, 6) Janna Jensen – Calbay Jankkala 0,89 + 8 = 8,89, 7) Maria Isolauri – Bellodie Kirkkonummi 4,33 + 9 =13,33, 8) Marina Ehrnrooth – EVLI Luikka Vitträsk 5,03 + 9 = 14,03, 9) Emma Broända – Juniper Romeo Kokkola 5,57 + 9 = 14,57, 10) Antonia Hartwall – Sunland de Thieusies Helsinki 9,40 + 12 = 21,40, 11) Valtteri Reilin – Welfe de la Vie Tampere 8,38 + 18 = 26,38, 12) Mikael Wahlman – Silvercup Hollola 6,97 + 25 = 31,97

 

Nuorten SM, väliaikatulos kahden osakilpailun jälkeen

1) Emma Tallberg – Dolce Vita Crosby Kirkkonummi 2,38 + 1 = 3,38, 2) Joni Koivusalo – Renessin Seinäjoki  5,63 + 0 = 5,63, 3) Joni Koivusalo – Zorlando Seinäjoki 0 + 8 = 8,00

4) Johanna Talvio – Cydonia Kirkkonummi 3,60 + 5 = 8,60, 5) Jenna Eeronheimo – Still-Hof Merbau Oulu 8,17 + 1 = 9,17, 6) Eveliina Talvio – Spirit T Kirkkonummi 5,84 + 4 = 9,84, 7) Janette Kyyriäinen – Ulrida Janakkala 6,50 + 9 = 15,50, 8) Nita Raiskio – Cassius D Tampere 2,99 + 13 0 15,99, 9) Vera Elopuro – Zennie Helsinki 2,26 + 18 = 20,26, 10) Okko Pöllänen – Dermalogica Pure Power Tuusula 2,77 + 20 = 22,77, 11) Sandra Lähde – Bearella huittinen 9,97 + 16 = 25,97, 12) Janni Nikkari – Zidane Nuuksio 6,06 + 21 = 27,06, 13) Sofia Tuomisto – Platina Ypäjä 6,59 + 36 = 42,59, 14) Mari Mäntysalmi – Clintwood Virrat 23,43 + 26 = 49,43

 

Lapsiratsastajien SM, väliaikatulos kahden osakilpailun jälkeen                  

1) Teresita Bremer – Abalia SMH Janakkala 1 + 0 = 1,0, 2) Melina Vliek – Vincent Nummela 0,5 + 1 = 1,5, 3) Petra Mattila – Guinevere Huittinen 3,5 + 0 = 3,5

4) Nette Ivars – Rio Nuevo Lappväärtti 4,5 + 0 = 4,5, 5) Jasmin Engblom – Cinand Salo 4 + 1 = 5,0, 5) Janina Keinänen – Flying Expectations Kaarina 5 + 0 = 5,0, 7) Sofia Soilu – Korporaal van Orchid’s Vihti 2,5 + 5 = 7,5, 8) Henna Maula – Caspio Tuomarinkylä 3 + 5 = 8,0, 9) Inka Varjo – Copherfild Turku 2 + 8 = 10,0, 10) Minttu-Maija Koivusalo – Ramoon Etelä-Pohjanmaa 5,5 + 8 + 13,5

 

Isojen ponien SM-kilpailu, väliaikatulos kahden osakilpailun jälkeen

1) Krista Tamminen – FBI Kassarist Hyvinkää 3 + 0 = 3.0, 2) Jenny Aarnio-Wihuri – Florian Kaarina 0,5 + 4 = 4,5, 3) Henna Maula – Apollon V Tuomarinkylä 3,5 + 4 = 7,5

4) Kira Pellinen – Temptation Lakeuden Ratsastajat 4,5 + 4 = 8,5, 5)  Neea Karvinen – Tullibards Piaf Turun Seudun 1,5 + 8 = 9,5, 5) Viivi Koskinen – Two Tone Fred Lohja 5,5 + 4 = 9,5, 7)Krista Tamminen – Drumcaghy Ringo Hyvinkää 4 + 8 = 12, 8) Axel Nyman – Rockstar Lohja 1 + 12 = 13, 9) Saara Kauppi – Ravens Clover Lilly Rusko 2,5 + 16 = 18,5, 10) Heta Kannela – Prinz Luca Hyvinkää 6 + 30 = 36, hyl. Milla Vihavainen – Hegoir, Kiara Herranen – Accino

 

Pienten ponien mestaruus, väliaikatulos kahden osakilpailun jälkeen

1) Aida Nyman – Hannelore II Lohja 0,5 + 0 = 0,5, 2) Sofia Soilu – Pin Rock’s Hustle And Bustle Team Fincheval ry 1 + 0 =1,0, 3) Jasmin Kallio – Snowflake Cool Riders 4,5 + 0 =4,5

——————————————

4) Emma Häggman – Jaïna du Brin d’Herbe Pietarsaari 3,5 + 5 = 8,5, 5) Felicia Kallio – Beltin Kaarina 2 + 8 =10,0, 6) Elli Untola – Banks Cadeau Lahti 3 + 20 = 23,0 kesk. Jenny Aarnio-Wihuri – Renaissance, hyl. Pinja Peltolehto – Miss Universum, Noora Manninen – Hamlet’s Merick, Silja Hyvönen – Goldstunde F VH Juxschot, Ida Johansson – A.S. Reina, Jemina Einola – Shanbo Lily, Nea Lahtinen – Hockley Flap Jack, Sessi Skutnabb – Kalou G

 

LUOKKATULOKSET:

Luokka 11 – senioreiden 2. osakilpailu, 145 cm arv. A.2.0

1) Ville Kulkas, Hyvinkään Urheiluratsastajat r – Calimbar 1/92.16, 2) Sanna Backlund, Hattel Riders ry – Wiseguy 4/85.37, 3) Hanna Tardiveau, Oulun Ratsastajat ry – Wetrichta 4/87.52, 4) Hanna Tardiveau, Oulun Ratsastajat ry – Prinz Clintus 4/89.64, 5) Joonas Oranta, Salon Ratsastusseura ry – Calazio 170 5/94.21, 6) Janna Jensen, Hattel Riders ry – Calbay 8/90.44, 7) Emma Broända, Kokkolan Ratsastajat ry – Juniper Romeo 9/92.46, 8) Maria Isolauri, Riding Club Cavalor ry – Bellodie 9/92.83, 9) Marina Ehrnrooth, Vitträskin Ratsastajat ry – EVLI Luikka 9/93.14, 10) Antonia Hartwall, Ratsastusseura Skara ry – Sunland de Thieusies 12/89.15, 11) Valtteri Reilin, Tampereen Ratsastusseura ry – Welfe de la Vie 18/96.61, 12) Mikael Wahlman, Korpikylän Ratsastajat ry – Silvercup 163 25/126.06

 

Luokka 10 – nuorten SM, 2. osakilpailu, 140 arv. A.2.0, 16 lähtijää ja 4 sijoittuu

1) Joni Koivusalo, Etelä-Pohjanmaan Urh.Rats. ry – Renessin 0/90.01, 2) Emma Tallberg, Ratsastusseura Team Nissala ry – Dolce Vita Crosby 1/92.71, 3) Jenna Eeronheimo, Ratsastusseura Ork ry – Still-Hof Merbau 2784 1/93.03, 4) Eveliina Talvio, Cool Riders ry – Spirit T 4/88.93, 5) Johanna Talvio, Cool Riders ry – Cydonia 5/92.90, 6) Joni Koivusalo, Etelä-Pohjanmaan Urh.Rats. ry – Zorlando 8/88.36, 7) Janette Kyyriäinen, Hattel Riders ry – Ulrida 9/93.74, 8) Nita Raiskio, Tampereen Ratsastusseura ry – Cassius D 13/108.22, 9) Sandra Lähde, Ratsastusseura Varsa ry – Bearella 16/89.04, 10) Vera Elopuro, Helsingin Ratsastajat ry – Zennie 18/95.66, 11) Okko Pöllänen, Tuusulan Ratsastajat ry – Dermalogica Pure Power 20/90.27, 12) Janni Nikkari, Riding Team Nuuksio Rtn ry – Zidane 21/91.59, 13) Mari Mäntysalmi, Virtain Ratsastajat ry – Clintwood 26/95.56, 14) Sofia Tuomisto, Ypäjän Ratsastajat ry – Platina 2527 36/103.19, 15) Anna Gröhn, Ghorse Riders Club ry – Con Tentus Hyl., 15) Katri Siltala, Tuusulan Ratsastajat ry – Creo van de Ambachthoeve Kesk.

 

Luokka 9 – lapsiratsastajien SM, 2. osakilpailu 115 cm arv. A.2.0 Kat. 1, H, 10 lähtijää ja 3 sijoittuu

1) Nette Ivars, Myrkyn Yksityisratsastajat ry – Rio Nuevo 0/59.74, 2) Teresita Bremer, Hattel Riders ry – Abalia SMH 0/67.55, 3) Janina Keinänen, Kaarinan Kenttäratsastajat Kak – Flying Expectations 0/67.90, 4) Petra Mattila, Ratsastusseura Varsa ry – Guinevere 0/69.31, 5) Melina Vliek, Nummelan Urheiluratsastajat ry – Vincent 1/73.22, 6) Jasmin Engblom, Salo Riding Club ry – Cinand 1/73.98, 7) Sofia Soilu, Team Fincheval ry – Korporaal van Orchid’s 5/74.40, 8) Henna Maula, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Caspio 5/74.92, 9) Inka Varjo, Turun Ratsastajat ry – Copherfild 8/70.24, 10) Minttu-Maija Koivusalo, Etelä-Pohjanmaan Urh.Rats. ry – Ramoon 8/70.89

 

Luokka 8a – isojen ponien SM, 2. osakilpailu, 120 cm, arv. A.2.0 Kat. 1, 12 lähtijää ja 3 sijoittuu

1) Krista Tamminen, Hyvinkään Urheiluratsastajat r – FBI Kassarist 0/81.75, 2) Jenny Aarnio-Wihuri, Kaarinan Kenttäratsastajat Kak – Florian 4/77.00, 3) Henna Maula, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Apollon V 4/79.37, 4) Viivi Koskinen, Lohjan Ratsastajat ry – Two Tone Fred 4/85.26, 5) Kira Pellinen, Lakeuden Ratsastajat ry – Temptation 4/85.47, 6) Neea Karvinen, Turun Seudun Ratsastusurheilij – Tullibards Piaf 8/77.66, 7) Krista Tamminen, Hyvinkään Urheiluratsastajat r – Drumcaghy Ringo 8/80.46, 8) Axel Nyman, Lohjan Ratsastajat ry – Rockstar 12/84.66, 9) Saara Kauppi, Rusko Riding Team ry – Ravens Clover Lilly 16/85.50, 10) Heta Kannela, Hyvinkään Urheiluratsastajat r – Prinz Luca 30/91.01, 11) Milla Vihavainen, Hyvinkään Urheiluratsastajat r – Hegoir Hyl., 11) Kiara Herranen, Salo Riding Club ry – Accino WE Hyl.

 

Luokka 8b – pikkuponien mestaruus, toinen osakilpailu, 110 arv. A.2.0 Kat. 2, 10 lähtijää ja 3 sijoittuu

1) Aida Nyman, Lohjan Ratsastajat ry – Hannelore II 0/82.60, 2) Jasmin Kallio, Cool Riders ry – Snowflake 0/83.56, 3) Sofia Soilu, Team Fincheval ry – Pin Rock’s Hustle And Bustle 0/84.44, 4) Emma Häggman, Jakobstads Ryttare/Pietarsaare – Jaïna du Brin d’Herbe 5/88.45, 5) Felicia Kallio, Kaarinan Kenttäratsastajat Kak – Beltin 8/83.94, 6) Elli Untola, Lahden Ratsastajat ry – Banks Cadeau 20/80.00, 7) Pinja Peltolehto, Tuusulan Ratsastajat ry – Miss Universum Hyl., 7) Noora Manninen, Husön Ratsastajat ry – Hamlet’s Merick Hyl., 7) Silja Hyvönen, Lakeuden Ratsastajat ry – Goldstunde F VH Juxschot Hyl., 7) Jenny Aarnio-Wihuri, Kaarinan Kenttäratsastajat Kak – Renaissance Kesk.

 

Luokka 13 – 100/110 cm arv. 367(A2/A2)3 lähtijää ja 1 sijoittuu

1) Melina Vliek, Nummelan Urheiluratsastajat ry – Celtic van de Gravenhoeve 4/58.55, 2) Amanda Ristimäki, Lohjan Ratsastajat ry – Goldencoast Emmanuelle 13 WPB 4/60.70, 3) Saara Kauppi, Rusko Riding Team ry – Vita 7/70.44

 

Luokka 14 – 130 cm arv. 367(A2/A2), 28 lähtijää ja 7 sijoittuu

1) Jukka Rantanen, Ypäjän Ratsastajat ry – Cadanz 0-0/36.16, 2) Maija Yli-Huhtala, Ratsastusseura Varsa ry – Cortina II 0-0/37.08, 3) Emma Broända, Kokkolan Ratsastajat ry – Buckhorst 0-0/38.09, 4) Anu Siimes, Tuusulan Ratsastajat ry – Celtas Chiriqui 0-0/39.02, 5) Ville Peltokoski, Oulun Urheiluratsastajat ry – Sipanema D 0-0/39.55, 6) Emma Tallberg, Ratsastusseura Team Nissala ry – Arven 0-0/41.12, 7) Marina Ehrnrooth, Vitträskin Ratsastajat ry – Cancellara 0-0/41.22, 8) Katri Siltala, Tuusulan Ratsastajat ry – Baileys VK 0-0/53.07, 9) Jukka Rantanen, Ypäjän Ratsastajat ry – Carlos Santana 15 0-4/36.24, 10) Emma Broända, Kokkolan Ratsastajat ry – Norris 0-8/35.65, 11) Hanna Nordström, Evitskogin Ratsastajat ry – Auxine 4/56.46, 12) Maija Yli-Huhtala, Ratsastusseura Varsa ry – Cooper 4/62.26, 13) Miisa Pulkkanen, Jalasjärven Ratsastajat ry – LRK Beckham 4/65.85, 14) Mikael Wahlman, Korpikylän Ratsastajat ry – Armani II 4/68.92, 15) Jaanus Mitt, Estonia – Candor 4/73.32, 16) Anniina Talus, Jokilaakson Ratsastajat ry – Celestine 8/64.48, 17) Eveliina Talvio, Cool Riders ry – Sonyador T 8/68.82, 18) Perttu Pasuri, Ypäjän Ratsastajat ry – Ypäjä Vigo 8/68.83, 19) Emma Broända, Kokkolan Ratsastajat ry – Secret Hope 9/78.73, 20) Katri Siltala, Tuusulan Ratsastajat ry – Chellandana Z 11/86.69, 21) Jukka Rantanen, Ypäjän Ratsastajat ry – Millway’s Rosec 12/62.36, 22) Päivi Lappalainen, Team Fincheval ry – Namaste du Gite 12/65.90, 23) Tiia-Riikka Kiuru, Ypäjän Ratsastajat ry – Quinini N 12/69.43, 24) Sini Saari, Tuusulan Ratsastajat ry – Edera 13/78.10, 25) Bettiina Lahdensivu, Vasamajärven Ratsastajat ry – Rapunzel 14/82.26, 26) Erica Mäkilä, Kaarinan Kenttäratsastajat Kak – Brionne Hyl., 26) Johanna Talvio, Cool Riders ry – Chelsea Hyl., 26) Eveliina Talvio, Cool Riders ry – Charmique Hyl.

 

 

 

Post filed under Esteratsastusta, Ypäjän Hevosopisto.